Založ si blog

Prečo je sudca Filo vzácny?

Au, to bolí! Prečo hádžete tie kamene?

Skôr, ako začnete čítať tieto riadky, sadnite si do kresla! Zatvorte oči a predstavte si, že v práci riešite problém. Všetci očakávajú, že prijmete alternatívu „A“. Vám však vychádza riešenie „B“. Ste presvedčený, že „B“ je správne. Kolegov to ale poriadne naštve. Napriek tomu, poviete „B“. V tej chvíli sa ľudia okolo vás rozpŕchnu ako ortuť z rozbitého teplomera. Zostanete sám. Večer, keď odchádzate z práce vidíte na výťahu svoju fotku s nápisom „Zradca“. Na vašom aute, v podzemnej garáži je plagát s farebnými písmenami „Skorumpovaný hajzel“!

Ako sa cítite? Ráno opäť do práce? Pripravovať sa, študovať, rozmýšľať ako byť lepší? Postaviť sa za svoj názor? Viete čo? Iba otvorte oči! Pretože vy, vy sedíte v kresle a zajtra si v bezpečí svojej kancelárie dáte kávu s kolegom. Opýtate sa ho len tak mimochodom: „Čo pes?“ a budete si robiť svoje.

Sudca Filo v bezpečí nie je. Dostáva výhražne maily. Na zastávke sa pozerá na svoju fotografiu s nápisom „skorumpovaný mafiánsky sudca“ a čelí verejnému lynču médií preto, že povedal „B“ tam, kde všetci očakávali „A“.

Čo vlastne povedal?

Sudca Okresného súdu Bratislava I rozhodoval o tom, či Dušan Dědeček pôjde do väzby alebo sa bude vyšetrovať na slobode. Nerozhodoval o tom, či je vinný za zabitie piatich ľudí ani o tom, aký trest má dostať. Rozhodoval o tom, či je potrebné urobiť procesné opatrenie a vziať obvinenú osobu do väzby aby neušla, neovplyvňovala svedkov alebo nepokračovala v trestnej činnosti. Jeho názor bol, že takéto opatrenie nie je potrebné a rozhodol, že obvineného do väzby nezoberie. Keďže ide o veľmi vážne rozhodnutie musí byť podrobené určitej kontrole. Tou sú opravné prostriedky. Prokurátor nebol spokojný s rozhodnutím sudcu, podal sťažnosť a trojčlenný senát sťažnostného súdu rozhodol v pomere dvaja proti jednému, že obvineného je potrebné zobrať do väzby. Dvaja členovia senátu mali názor, že tu existuje hrozba, že bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti, jeden člen sa stotožnil s názorom okresného sudcu a bol proti väzbe. Keďže dva je ešte stále viac ako jeden, obvinený bol vzatý do väzby. To je celé.

Tak čo robia tie kamene vo vašich rukách?

Sudca Filo je mimoriadne rozhľadený a múdry človek. Určite vedel, že jeho výrok „B“ zdvihne vlnu nespokojnosti a odporu ľudí, ktorí očakávali, že Dědeček sa cez zadržanie, väzbu a výkon trestu domov nikdy nevráti. Určite bolo v danej chvíli pre sudcu Fila oveľa bezpečnejšie povedať: „(…)súd berie obvineného do väzby(…)“. Nikto by neprotestoval, nikto by nevyvesoval jeho fotografie po meste, nehádzal by mu do tváre pokriky dehonestujúce sudcovský stav. Napriek tomu povedal „B“. Mal odvahu to povedať, stáť si za svojou pravdou a čeliť nesúhlasu. To je vzácne. Takýto postoj si zaslúži minimálne rešpekt, nech už je názor davu na vzatie alebo nevzatie Dědečka do väzby akýkoľvek.

Len tak mimochodom. Pokiaľ by ste si mali vybrať sudcu, chceli by ste takého, ktorý bude rozhodovať podľa verejnej mienky? Chceli by ste, aby o vašom zásadnom, životnom probléme, rozhodoval slaboch roztrasený z každého kritického názoru? Pristupovali by ste s dôverou k sudcovi, ktorý sa uspokojí so zdaním pravdy bez toho, aby skúmal jej podstatu, len preto, aby si náhodou neublížil?

Páči sa vám takýto obraz sudcov? Fajn, tak mláťte do nich vždy, keď sa vám nebude zdať rozhodnutie! Spisujte petície, robte protesty, vyvesujte fotografie, pretože všetko má svoje limity.

Keď budete usilovní aj odvaha a sila presvedčenia raz povolia. Potom sa už len modlite, keď náhodou budete stáť pred súdom, aby ste si zabezpečili verejnú mienku na svoju stranu, lebo tá určí čo s vami bude, bez znalosti faktov, zákona a princípov spravodlivosti.

Vražda Cervanová. Kto odpočíva v pokoji?

17.09.2023

Dvadsaťtisíc dokumentov ukrytých v archíve v Kaniciach otvorilo cestu k hľadaniu pravdy. Šesť odsúdených mužov sa opäť rozhodlo postaviť pred súd a preukázať, že zločin, ktorý im roky ťaží nohy ako železná guľa, nespáchali. Podali návrh na obnovu konania. Dokumentmi z archívu predkladajú písané svedectvo, preukazujúce podmienky [...]

Facka so silou mimoriadnej schôdze Richterovej stupnice

02.07.2023

Sľúbili sme si lásku a rozdali sme si facky. No, vy možno nie, ale Kollár a pani Richterová zjavne áno. Pred desiatimi rokmi vo vile v USA za prítomnosti svedkov. Letelo dieťa, letela facka. Svedkovia sa vrátili do svojich domovov a potom desať rokov ticho. Aspoň o tej facke. Zdá sa, že pani Richterová a pán predseda parlamentu si opäť sľúbili lásku, lebo ako ináč by [...]

Krvavé oči to nevyriešia

07.05.2023

Je päťsto euro dosť? Záleží či kupujeme alebo predávame. Je osem rokov basy dosť? Záleží či sme poškodený alebo obvinený. Aj vy si myslíte, že dlhý pobyt za mrežami je zárukou nápravy páchateľa? Desať rokov. Premietnite si, čo všetko sa vo vašom živote udialo! Niektorí ste možno chodili do piatej C a niektorí ste práve dostali prvý bozk. Tam, nie je [...]

Peter Pellegrini, Michal Šimečka

Pellegrini nadbieha Ficovi: Máme bližšie k Smeru ako k PS

24.09.2023 15:04

Progresívci sú „pripravení rokovať s každou politickou stranou, ktorá je demokratická, proeurópska a ktorá si ctí právny štát“.

Boris Kollár a Robert Fico

Fico ráta po voľbách s Pellegrinim. Ku ktorým stranám to ťahá Kollára? Smer medzi nimi nie je

24.09.2023 14:29

Lídri očakávajú, že posledné dni do volieb budú už pokojné.

Taiwan požiar

Počet obetí požiaru v továrni na golfové loptičky na Taiwane vzrástol na desať

24.09.2023 13:54

Pri požiari a výbuchoch utrpelo zranenia ďalších približne 100 ľudí.

odor

Ódor reaguje na Fica: Nie je pravda, že Nemci zatvoria hranice s Českom

24.09.2023 13:35, aktualizované: 14:09

Som v kontakte aj s ministrom vnútra ČR a s nemeckými partnermi, uviedol premiér.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 44565x
Priemerná čítanosť článkov: 3428x

Kategórie