Založ si blog

Kapor si vlastný rybník nevypustí

Od vzniku samostatného Slovenska sa strieda vo vláde jeden väčší odroň ako druhý. Namiesto toho, aby sme sa životnou úrovňou približovali k „Starej Európe“ predbieha nás ešte aj Kazachstan. Drieme od rána do večera, nepoznáme nič iné len robotu a matematiku. Tisícka výplata, z toho úver, elektrina, trvalé príkazy a zvyšných päť eur na deň. Super, že? A to od revolúcie prešlo tridsaťtri rokov!

Nie, ja už nechcem, aby o mojom živote rozhodovali „intelektuáli“ typu Pročko alebo Kozelová. Znechutenie zo všetkých tých vlád a veľkohubých politikov, ktorí pred voľbami sľubujú o dva roky Nemecké platy a Švajčiarsko o tri, už neviem ani počúvať. Neverím im a nie som ochotná im venovať svoj čas. Lenže to je práve problém. Keď to vzdám, bude to stále o tom istom. Jeden väčší podvodník ako druhý, ohlupovanie na spôsob „ Počiatkova vila patrí štátu“ alebo “Zavedieme hmotnú zodpovednosť politikov“, mi zase len zabezpečia to, že o verejných financiách bude rozhodovať daňový podvodník, ktorý ministerke spravodlivosti povie: “Mária, ty si ten podvod spáchala“. A?

Nič. Nič sa neudeje, lebo sa nemá ako udiať. Kapor si vlastný rybník nevypustí a my „občania-voliči“ musíme čakať do ďalších volieb, aby sme naleteli zase novému Mečiarovi, Dzurindovi, Ficovi a inému dobrákovi, ktorý bude riadiť ministerstvo IT tak, ako súčasná pani ministerka. Len tak mimochodom. Skúste podpísať podanie na ústavný súd! Ak máte starú verziu aplikácie pre elektronický podpis fajn. Lenže podania na ostatné súdy majú zavedený nový e-sign. Mať obe verzie …?. Takže, čo? Šup, šup na poštu! Lenže tým porušujete povinnosť komunikovať so súdmi elektronicky. Nech robíte čo robíte, cez riadenie pani Remišovej neprejdete.

Viem, že toto všetko nechcem. Čo ale chcem? Čo mám podporiť, aby to bolo iné?

Počúvam o zmene volebného systému, ktorý by mal zrušiť jeden volebný obvod. Táto zmena bola prijatá za Mečiara. Jej cieľom bolo zabezpečiť, aby sa do politiky dostali len ľudia, ktorých si vyberie líder strany a ktorí mu za to budú bez podmienok a navždy vďační. To sa podarilo. Tejto oddanosti poslancov svojej strane a svojmu lídrovi sme svedkami pri každom hlasovaní, kedy vybratá „Paľculienka“ ukáže pokyn ako hlasovať a tlačidla, v okamihu niekoľkých sekúnd, zareagujú jednohlasne.

V zmene volebného systému vidím zmysel. Pokiaľ by prišla strana, ktorá to bude mať vo svojom volebnom programe, určite jej budem venovať pozornosť. Veľmi by ma potešilo, keby sa z tejto témy stala národná debata a bolo možné sa pýtať, debatovať a rozhodnúť sa pre zmenu. Možno by zmena volebného systému vyplavila mesiášov, ktorí budú múdri, odvážni, oddaní národu. Jednoducho štátnikov, ktorých sme doposiaľ na Slovensku nemali možnosť poznať. Zase snívam? Nie, hľadám riešenia tak, ako vy, aj vy, hoci každý z nás iným spôsobom.

Rovnako by som privítala, keby sme začali viac diskutovať o našom práve zúčastniť sa referenda, ale hlavne o zmene podmienok pre jeho vyhlásenie. Dnes referendum nechce žiaden politik. Prečo by ho mal chcieť? Referendum, ktorého výsledok má byť bez ďalšieho hlasovania alebo schvaľovania prijatý, mu môže výrazne zasiahnuť do rozhodovania. A to uznajte, že naši politici vedia najlepšie, čo je pre nich dobré. Tak načo referendum. Načo si púšťať nejaký ľud do rozhodovania! Práve preto sa takmer všetky referendá, s výnimkou nášho vstupu do EÚ, tak dehonestovali. Po jeho vyhlásení sa politici takmer vždy snažili a snažia znehodnotiť referendum jeho bezvýznamnosťou. Robia to aj dnes, s výnimkou Fica, ktorý má však svoj cieľ, prekračujúci obvyklé dianie v politike, ale to je iná téma. Ak naletíme týmto drístam o neúspešnosti, bezvýznamnosti, finančnej náročnosti, sami sa oberieme o jeden z najvýznamnejších spôsobov, ako môžeme zmeniť to, čo sa inak zmeniť nedá.

Pri ďalšom neúspešnom referende pošleme jasný odkaz: „Nemáme záujem riadiť tento štát, nechceme ovplyvňovať, ako bude znieť naša ústava, nechceme sa podieľať na spravovaní vecí verejných! Robte si čo chcete, zvolili sme vás, tak si tam štyri roky vládnite, kradnite, podvádzajte a dajte nám pokoj. My to v tme, v zime, o hlade a v strachu už nejako prežijeme, so zasnívanými očami smerujúcimi k Švajčiarsku.“

Len tak na okraj. Švajčiari organizujú referendá aj na úrovni obcí, niekoľkokrát do roka. Zúčastňujú sa ich s vysokou účasťou a nikto nepochybuje o ich význame.

Referendum: pre Fica bez Fica

08.01.2023

Som tu a mám svoj hlas, ktorý sa počíta. Chcem, aby som mohla zasiahnuť do chaosu, ktorý ohrozuje chod mojej rodiny, potlačuje ma v základných ľudských právach a prináša mi obmedzenia, ktoré mi priamo spôsobujú problémy. Chcem mať hlas, ktorý bude mať kontrolu a bude mať svoju váhu. V referende mám odpovedať na otázku, či chcem zmeniť parlament a [...]

Podvod, pre chlieb náš každodenný

13.11.2022

Na stole leží obálka s modrým pásom. Marek (a mnohí ďalší) so skleneným pohľadom pozerá pred seba a vie, že tento malý zdrap papiera ho oberá o spánok. Naháňa mu strach a v hrdle vyrába zvláštnu guču úzkostí. Do frasa! Polícia, a je to tu! Kolotoč úverových podvodov sa zastavuje. Musí ísť a vysvetľovať. Odpovedať na otázky, [...]

Nemecký občan pred slovenským súdom

06.11.2022

… a bolo ako zvyčajne nebýva. Kráčala som po schodoch Justičného paláca. Na okraji schodov stáli asi štyria ľudia. Započula som také milé „Helou“. Trochu ma to prekvapilo. Advokát, ktorého pozdraví pred pojednávaním niekto iný ako klient alebo kolega, ostane vždy tak trochu zneistený. Z tohto, cudzinou zaváňajúceho slova, bolo jasné, že je to on. Svedok, [...]

zeman

Zeman sa lúči s úradom aj Slovenskom. Oficiálny program začal prehliadkou čestnej stráže

07.02.2023 11:20

Zemanova cesta na Slovensko je súčasťou tradície, keď český či slovenský prezident pred skončením mandátu zavíta do druhého štátu bývalej federácie.

Radovan Potočár

Vypadol vám prúd? Skontrolujte si spotrebiče, môžu byť poškodené, radí odborník

07.02.2023 11:16

Snehová kalamita cez víkend spôsobila, že mnohí zostali dlhé hodiny bez elektriny. Radovan Potočár, šéfredaktor stránky energie-portal.sk vysvetľuje, ako v domácnosti minimalizovať negatívne dôsledky.

výpadky elektriny v obci Sklené

Život bez elektriny je pre nich rutinou. Navštívili sme obec s najčastejšími výpadkami prúdu

07.02.2023 11:16

Pre obyvateľov Skleného sú výpadky prúdu bežnou súčasťou života po celý rok. Obec sa totiž nachádza v lokalite, kde k nim dochádza najčastejšie na Slovensku.

balón

Američania našli trosky čínskeho balóna, Peking sa ospravedlnil za ďalší

07.02.2023 11:11

"Balón patrí Číne, a nie Spojeným štátom," znie z Pekingu.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 31373x
Priemerná čítanosť článkov: 3922x

Kategórie