Založ si blog

Rozhovor so Smrťou

Sedíme na lavičke. Tak trochu tvárou v tvár, tak trochu inkognito. Rozkvitajú stromy a prebúdzajú sa včely.

„Čo tu chceš?“ Opýtala som sa jej.

„Nič. Dívam sa a strážim všetko čo si prežila.“

„Prečo?“

„Lebo mi to patrí.“

„Čo ti patrí?“

„Tvoj prežitý čas“.

„Berieš si môj čas?“

„Jasné. Každý deň, každú tvoju hodinu a minútu. Všetko si beriem. Dokonca aj tvoje spomienky a časom aj spomienky tých, ktorým si ich odovzdala. Patrí mi všetko.“Pokojne si položila hlavu do svojej kostenej dlane, opretej o operadlo, aby si ešte viac vychutnala pohľad na môj zrýchlený dych.

„ Všetko si beriem“, zopakovala a zapichla oči do mojej tváre.

„Čo chceš? “ Opýtala som sa zmätene.

„Nič. Len sa pozerám. Sledujem ako plytváš s tým, čo sa nedá zastaviť ani vrátiť . Prezerám si deň po dni a …“pokrútila hlavou. „Tie tvoje návraty do minulosti a výlety do budúcnosti. Prepáč, musím sa smiať . Nič, čo si dostala, nemá prísnejšie limity ako tvoj čas a predsa sa ho tak ľahko vzdávaš“.„Prestaň!“ Okríkla som ju a odvrátila sa na druhú stranu.

„Som ticho. Len sa pozerám.“ Pokrčila plecami a pomrvila sa na studenom dreve.

„Jasné teraz začneš s tým svojim obohratým klišé, že si mám užívať život, mám byť šťastná, veselá, pozitívna, že?“ Vyštekla som na zahalený tieň usadený v hluku bzučiacich včiel.

Zaškerila sa. „Prečo? Mne je úplne jedno ako si prežiješ svoje dni. Vezmem si ich tak, či tak. Je to tvoja vec. Tvoje rozhodnutie. Zbalím si deň plný hrôzy, deň plný radosti, deň užitočný aj premárnený. Sú moje bez ohľadu nato, aké boli. Ja mám svoje isté.“ Odpovedala s pokojom a iróniou v hlase.

„Odpáľ! Fakt ma nebavíš!“ Povedala som s nádejou, že sa jej zbavím.

„To nejde. Mám ťa rada. Som s tebou od narodenia. Som tvoja prítomnosť, pripútaná k životu. Môžeš ma iba nevidieť, môžeš na mňa nemyslieť, môžeš sa tváriť, že nikdy neprídem alebo že som súčasťou nekonečna. To všetko môžeš, ale nemôžeš ma odstrániť z prítomného okamihu a z tvojej cesty. Som tu, s tebou. Od narodenia až po koniec. Sem tam sa pripomeniem. Zastavím ten váš beh a zhluknem davy v čiernom. Ukážem svoju moc, cez ktorú si vás odnášam nahých, bez majetku a emócií. Som vertikálny limit s tvojou rukou v mojej dlani. Dovtedy sa  len pozerám.“ Pokrčila plecami a zatvárila sa bezmocne a oddane tejto chvíli.

„Prečo mi to všetko hovoríš?“ Nechápavo som sa opýtala tejto nechcenej súčasti rána.

„Čo myslíš?“ Opýtala sa ma s neskrývanou iróniou.

„Odpovedať otázkou je neslušné“. Odporovala som.

„Kto ti kedy povedal, že Ja som slušná? Som bezcitná, súcitná, náhla, pomalá, bezohľadná, milosrdná, bolestivá aj vykupiteľská. Som vždy iná a stále rovnaká. Jediné čo sa nemení je to, že som.“

Pohodlne sa usadila, vystrela ruku a pokračovala. „Pozri, prichádza jar. Prebúdza sa opäť nový život a začína cyklus roka, ktorý sa cez snežienky, čerešne, horúce leto a opadané lístie, presvieti do vianočných ozdôb zabalených do zimy a tmy. Všetko utíchne a priblíži sa k vertikálnemu limitu, na ktorom ako zástava visí moja ruka pripravená chytiť tvoju dlaň.“

„Tak veľa šťastia a len tak mimochodom“, naklonila sa k môjmu uchu a pošepkala:“ Skús lepšie nakladať so svojim časom. Komu, čomu a koľko ho dáš predtým ako ho pošlem do večnosti, závisí len a len od teba. Neponáhľaj sa! Ja viem byť trpezlivá“.

V tom zmizla ako rozprávkový kúdeľ čiernych svetielok v prichádzajúcom ráne.

Prečo musí slovenský sudca dobre behať?

26.10.2023

Lebo polícia nemá čas pomáhať a chrániť. Vlastne platí to ešte? Z áut s húkačkami sa tento nápis vytratil. Kde vôbec ešte zostal? Pozrime sa na to spolu! Pozorovali ste niekedy hádku, na konci ktorej vás vyzvala jedna zo strán, aby ste povedali kto má pravdu? A? Ruku na srdce! Ako ste sa v tej chvíli cítili? „Och, dajte mi pokoj! Je to vaša vec, [...]

Vražda Cervanová. Kto odpočíva v pokoji?

17.09.2023

Dvadsaťtisíc dokumentov ukrytých v archíve v Kaniciach otvorilo cestu k hľadaniu pravdy. Šesť odsúdených mužov sa opäť rozhodlo postaviť pred súd a preukázať, že zločin, ktorý im roky ťaží nohy ako železná guľa, nespáchali. Podali návrh na obnovu konania. Dokumentmi z archívu predkladajú písané svedectvo, preukazujúce podmienky [...]

Facka so silou mimoriadnej schôdze Richterovej stupnice

02.07.2023

Sľúbili sme si lásku a rozdali sme si facky. No, vy možno nie, ale Kollár a pani Richterová zjavne áno. Pred desiatimi rokmi vo vile v USA za prítomnosti svedkov. Letelo dieťa, letela facka. Svedkovia sa vrátili do svojich domovov a potom desať rokov ticho. Aspoň o tej facke. Zdá sa, že pani Richterová a pán predseda parlamentu si opäť sľúbili lásku, lebo ako ináč by [...]

Tomáš Taraba

Hľadá sa nový riaditeľ TANAP-u, exšéf Majko tam skončil po 16 rokoch. Tvrdí, že bez udania dôvodu

29.11.2023 09:59

Majka z postu riaditeľa TANAP-u odvolal minister Tomáš Taraba začiatkom novembra, dočasne túto pozíciu zastáva Peter Olexa.

Matúš Šutaj Eštok

Poslanci pokračujú v diskusii k odvolávaniu Šutaja Eštoka. Minister má Ficovu dôveru

29.11.2023 09:44

Opozícia chce ministra vnútra odvolať pre čistky vo vedení polície.

osprey lietadlo

Pri Japonsku sa do mora zrútilo americké vojenské lietadlo

29.11.2023 08:29

Blízko ostrova Jakušima na juhozápade Japonska sa v stredu do oceánu zrútil americké armádne lietadlo V-22 Osprey s ôsmimi ľuďmi na palube.

Izrael, Palestína, rukojemníci, Pásmo Gazy

Izrael zadržal po začiatku vojny oveľa viac Palestínčanov, ako ich prepustil za rukojemníkov

29.11.2023 07:45

Izrael dostal zoznam rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, ktorí majú byť prepustení Hamasom.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 47385x
Priemerná čítanosť článkov: 3385x

Kategórie