Pani prezidentka, citlivo a s porozumením, prosím!

Pred nástupom vlády Matoviča mnohí ani netušili, že existuje skrátené legislatívne konanie. Keď sa do slovenskej Zbierky zákonov začali tlačiť zákony ako snehové vločky v chumelici, začalo sa o tomto procese hovoriť. Najskôr opatrnejšie a neskôr celkom protestne. Hoci v roku 2020 bola takmer polovica zo všetkých zákonov prijatá v skrátenom legislatívnom procese, reťaz rýchlej legislatívnej smršte sa nepretrhla ani v nasledujúcich rokoch vlády Igora Matoviča a neskôr Eduarda Hegera. Drvivá väčšina z nich bola podpísaná prezidentkou a ich legislatívny proces bol dokončený bez kontroly ústavného súdu.

V týchto dňoch sa verejný priestor zapĺňa debatou o novele Trestného zákona, ktorá zatiaľ bola prijatá len na úrovni vlády. Na jej platnosť a účinnosť musí byť schválená v parlamente, podpísaná prezidentkou a uverejnená v Zbierke zákonov. Hoci sa ešte nedostala ani k dverám parlamentu, už je zrejmé, že bude vrátená späť. Dôvod? Skrátený legislatívny proces a chýbajúca verejná diskusia. Pani prezidentka vo svojom vyhlásení dala na známosť, že chce vrátiť novelu do Národnej rady a v prípade prelomenia jej práva veta, ohlásila aj podanie na Ústavný súd.

Kedysi pani prezidentka sľúbila, že bude citlivo vnímať a počúvať s porozumením. Tak neviem!

Súčasný drakonický trestný zákon likviduje budúcnosť tých, čo nezvládli žiť podľa pravidiel a neprináša nápravu poškodeným. Vieme to už roky a keď sa to môže zmeniť, povieme „nie“?

Novela trestného zákona nemení len trestné sadzby majetkových a hospodárskych trestných činov (krádeže, sprenevery, podvody, daňové trestné činy a podobne), ale zásadným spôsobom mení filozofiu trestnej politiky. Táto zmena bola skutočne dlho žiadaná, a Slovensko si ju jednoducho zaslúži. Nie len preto, že nás približuje k starým európskym demokraciám, kde krvavé tresty boli už dávno vymenené za nástroje nápravy, ale najmä pre jej profesionálnu prepracovanosť.

Schválená novela nadviazala na pripravovanú novelu, na ktorej pracoval bývalý minister Karas spolu s takmer stovkou odborníkov z prostredia justície, prokuratúry, advokácie a akademickej obce. Prešla rozsiahlou odbornou diskusiou a takmer celým legislatívnym procesom, pretože bola schválená Národnou radou v druhom čítaní. Tak v čom je problém? V niečom „špeciálnom“?

Spoločnosť, ktorá vníma ako primeraný trest basu na desať a viac rokov za bežnú majetkovú trestnú činnosť, nutne musela rezignovať na základné posolstvo trestania, a tým je náprava. Odsúdený po piatich rokoch vo výkone trestu stráca svoje sociálne, pracovné, ekonomické zázemie. Prestáva byť rodičom, pretože blízkosť vzťahu, sa v našich podmienkach vníma len cez možnosť písať listy, telefonovať a raz za čas sa hodinu rozprávať. Takýto človek častokrát prestáva mať motiváciu a najmä schopnosť začleniť sa do riadneho života. Nech sa to zdá akokoľvek paradoxné, pre dlhodobo odsúdeného je jednoduchšie vrátiť sa do basy ako začať znovu a ešte raz bez železných pút na rukách.

Naša tolerancia k dĺžke trestu je skutočne neuveriteľná. Tresty pod desať rokov väzenia za majetkovú trestnú činnosť alebo konzumáciu drog ani nevnímame ako trest. Samozrejme, pokiaľ sa to netýka nás alebo našich blízkych. A že tých blízkych môže byť čertovsky veľa, ukazujú štatistiky. Podľa zverejnených čísel máme takmer najviac väznených ľudí v Európskej únií, tresty sú oveľa dlhšie ako v iných okolitých krajinách, pričom samotný výkon trestu je krutejší a menej humánny ako napríklad v Nemecku alebo Rakúsku.

Napriek tomu pani prezidentka, citlivo a s porozumením, predloženej zmene hovorí nie!

Zážitky z opusteného hotela: Vianočná hudba v lete a recepčná, ktorá zmizla

30.10.2024

Oslovujú ma klienti z takmer celého Slovenska, a tak trávim veľa času na cestách aj v hoteloch. Bolo to už niekoľko rokov dozadu. Prišli sme do hotela v centre malého mesta na východe Slovenska. Na parkovisku nikto a na recepcií viseli všetky kľúče v skrinke. Tieto neklamné znaky toho, že sme jediní, boli správne. Usmiata recepčná urobila [...]

Právo bez smeru

26.10.2024

Predstavte si to: vchádzate do súdnej siene, kde všetci čakajú na to jediné – rozhodnutie Ústavného súdu. Obžalovaní sa nervózne prechádzajú, sudcovia nevedia, či majú pojednávať a advokáti sa cítia ako v právnom limbe. Nie, to nie je scenár z filmu, to je realita slovenského trestného súdnictva v roku 2024. Ústavný súd pozastavil účinnosť novely Trestného [...]

Púštny prach v očiach opozície

24.10.2024

Do boja za ochranu žien vyšla aj poslankyňa Cigániková. Na protest proti skráteniu premlčacej doby za znásilnenie si po celom dni vyzula topánky a s noblesou sebe vlastnou dupkala po parlamente. Táto pachová nálož spolu s krikom ulice priniesla svoje ovocie. Vláda sklonila hlavu. Pripravila novelu novely a v skrátenom legislatívnom konaní, predkladá zmenu dĺžky [...]

Harris, Emhoff

Bude v Bielom dome prvá dáma alebo prvý džentlmen?

01.11.2024 06:00

Prezidentské voľby v USA rozhodnú aj o tom, či sa do Bieleho domu vráti Melania Trumpová, alebo bude hlavu štátu po prvý raz v histórii sprevádzať muž - manžel Kamaly Harrisovej Doug Emhoff.

trump, harris

Trump žaluje televíznu stanicu CBS News kvôli rozhovoru s Harrisovou. Požaduje masívne odškodné

31.10.2024 22:18, aktualizované: 22:49

Exprezident tvrdí, že stanica rozhovor zostrihala "klamlivým" spôsobom.

Irak / protest /

Iracký parlament si po roku zvolil nového predsedu. Mašhadání je známy svojím blízkym vzťahom k Iránu

31.10.2024 21:50

Novým predsedom irackého parlamentu sa stal prominentný sunnitský poslanec Mahmúd Mašhadání.

opičie kiahne, mpox, kongo

Situácia nie je pod kontrolou: Počet prípadov vírusu mpox v Afrike vzrástol o viac než 500 percent

31.10.2024 21:11

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v auguste šírenie mpoxu v afrických štátoch za stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 88893x
Priemerná čítanosť článkov: 2963x

Kategórie