Púštny prach v očiach opozície

Do boja za ochranu žien vyšla aj poslankyňa Cigániková. Na protest proti skráteniu premlčacej doby za znásilnenie si po celom dni vyzula topánky a s noblesou sebe vlastnou dupkala po parlamente. Táto pachová nálož spolu s krikom ulice priniesla svoje ovocie. Vláda sklonila hlavu. Pripravila novelu novely a v skrátenom legislatívnom konaní, predkladá zmenu dĺžky premlčania na pôvodných dvadsať rokov. Jav nevídaný, ale vo svojej podstate úplne bezvýznamný. Na ochranu žien tento počin nebude mať vôbec žiaden vplyv. Opozícia v zdanlivom víťazstve vyhrala púštny piesok, ktorý jej vietor zavial do vlastných očí. Pre koalíciu sa tak z vrhnutého tieňa zrodilo nečakané svetlo.

Reagovaním na kritiku ulice, získala koalícia argumentáciu pre obhajobu svojich krokov. Dokázala, že rešpektuje pripomienky, vníma a akceptuje hlas ľudu, chápe požiadavky na ochranu žien. Neviem, ale možno príde aj to, že veľká novela trestného zákona nebola daná do zbierky zákonov preto, aby to bolo uverejnené súčasne ako jeden celok. Vďaka ulici, vďaka hlasu, ktorý zaznel na obranu žien. Z kriku na námestiach zostane len slza vytekajúca z oka, do ktorého padlo zrnko trofeje.

Vlastne nie. Ešte tu máme to znásilnenie a ochranu žien. Pozrime sa na to úplne pragmaticky a bez emócií. Tak, ako už bolo viackrát napísané a povedané, pre objasnenie znásilnenia je rozhodujúce vyhľadanie, zaistenie a zdokumentovanie stôp. Toto je najlepšie vykonať bezprostredne po skutku, kedy ešte stopy a dôkazy existujú. Plynutím času sa možnosti získania dôkazov oslabujú až úplne strácajú. Z rozhovoru redaktorky týždenníka Plus 7 Dní s bratislavským sudcom Michalom Valentom sa dozvedáme, že hovoríme o dňoch, ale nie rokoch. Z uvedeného pohľadu je potom úplne jedno, či má poškodená na ohlásenie znásilnenia desať alebo dvadsať rokov. To, čo jej mohlo pomôcť usvedčiť páchateľa, zvyčajne neexistuje po oveľa kratšom čase ako je sporná premlčacia doba. Bez dôkazov je súdny proces, pre obeť znásilnenia, iba ďalšou traumou. Bez satisfakcie a potrestania páchateľa.

Navyše, verejnosti sa v tom záchvate emócií, zabudlo povedať, čo je vlastne premlčanie.

Skúsim laicky, aby sme si rozumeli. Premlčanie neznamená, že ak sa do desiatich rokov od spáchania skutku nepodarí páchateľa právoplatne odsúdiť, trestnosť jeho činu zanikne. Nie. Takto inštitút premlčania nefunguje. Desať rokov by páchateľovi prinieslo beztrestnosť len vtedy, ak by sa v uvedenej lehote nevznieslo obvinenie a páchateľ by nebol. Z pohľadu plynutia premlčania je právne bezvýznamné, či preto, lebo nebol označený obeťou alebo sa nepodarilo získať dostatok dôkazov na jeho obvinenie. Ak však policajt vydá konkrétnej osobe uznesenie o vznesení obvinenia pre zločin znásilnenia, dochádza k prerušeniu premlčania. Od tohto momentu plynie nová desaťročná premlčacia doba. Keby bolo obvinenie vznesené po deviatich rokoch od spáchania skutku, tak páchateľ môže byť potrestaný do devätnástich rokov od spáchania skutku. Opäť, táto nová desaťročná lehota by mohla páchateľovi priniesť „nepotrestanie“ len ak by sa počas nej nevykonal žiaden ďalší úkon. Každým výsluchom svedka, pribratím znalca sa premlčacia lehota akoby posúvala o ďalších desať rokov. Z uvedeného je zrejmé, že aj pri uzákonenej premlčacej lehote desať rokov môže byť páchateľ potrestaný teoreticky aj za tridsať rokov. Prijatie zmeny zákona s desať alebo dvadsať ročnou premlčacou dobou je pre obete v podstate bezvýznamným počinom.

Pre politikov, mimovládne organizácie a ochrancov práv žien ide o tému. Živnú pôdu pre emócie, vyvolávanie strachu zo straty bezpečia a ochrany pred násilnými páchateľmi. Ide o tému, ktorá víri vášne a  dokáže vyhnať ľudí do ulíc. Lenže to sme v politike a nie v práve.

Ako žena sa chcem poďakovať všetkým, ktorí bojujú za našu ochranu a práva. Snaha o zmenu premlčacej doby pri znásilnení je však nakresleným srdcom v piesčitej pláži, ktorú obmýva more.

Som podvodník, pokojne zložte!

18.03.2025

„Potrebujem pomoc. Naozaj som v úplnom bahne a ak mi nepomôžete, tak ja neviem. Babí prosím ťa pošli mi peniaze, som v nemocnici, som na polícií, som na úplnom dne …“ Každý deň sa na nás valí niekoľko varovaní, ktoré nás majú ochrániť pred podobnými útokmi podvodníkov. Ich cieľom je dostať sa k účtu a obrať nás o peniaze. Každý deň sa dočítame [...]

Našim najväčším nepriateľom je vlastný strach

16.03.2025

Strach zo smrti, strach z choroby, strach z rozchodu, strach z väzenia … Určite ste prežili chvíle, keď ste sa báli toho, čo sa stane. Predstavovali ste si čo bude, aká katastrofa môže nastať a ako to zmení váš život. Scenár za scenárom, dlho do noci, niekedy až do rána. Týchto vlastných predstáv ste sa začali tak báť, že bezsenné noci sa stali súčasťou [...]

Podpaľač

02.02.2025

Šľahajúce plamene hypnotizovali Petrove oči – bol to pohľad, ktorému odmietal veriť. Pozeral sa na zasahujúcich hasičov. Pred zrakom mu mizlo dvadsať rokov života prežitých v jeho malom bufete neďaleko cyklistickej dráhy. Smrad a chaos pohlcovali jeho biznis. On nehybne stál a nevládal sa ani pohnúť. Túlala som sa mestom. Zazvonil telefón a tak, ako to v našom prípade [...]

nr sr

Pozostalí po vojakoch či policajtoch dostanú po 50-tisíc eur, schválili poslanci

03.04.2025 11:37

Vyplácať sa bude v prípade, keď policajt, respektíve vojak, zomrie v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania.

pecho

V SHMÚ sa menia šéfovia ako na bežiacom páse. Končí aj známy klimatológ: Vedenie zastrašuje odborníkov, sú pre nich plevel

03.04.2025 11:21

Kritikou nešetril ani na ministerstvo životného prostredia, ktorému šéfuje Tomáš Taraba, nominant SNS.

bratislava, protest

Štvrtkové protesty: V Šuranoch proti baterkárni, v Bratislave proti „ruskému zákonu“

03.04.2025 10:32

Protest v hlavnom meste sa začína vo štvrtok o 18:00 na Námestí Slobody, odtiaľ sa zhromaždenie vyberie pred parlament.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 98440x
Priemerná čítanosť článkov: 2895x

Kategórie