Pani prezidentka, citlivo a s porozumením, prosím!

Pred nástupom vlády Matoviča mnohí ani netušili, že existuje skrátené legislatívne konanie. Keď sa do slovenskej Zbierky zákonov začali tlačiť zákony ako snehové vločky v chumelici, začalo sa o tomto procese hovoriť. Najskôr opatrnejšie a neskôr celkom protestne. Hoci v roku 2020 bola takmer polovica zo všetkých zákonov prijatá v skrátenom legislatívnom procese, reťaz rýchlej legislatívnej smršte sa nepretrhla ani v nasledujúcich rokoch vlády Igora Matoviča a neskôr Eduarda Hegera. Drvivá väčšina z nich bola podpísaná prezidentkou a ich legislatívny proces bol dokončený bez kontroly ústavného súdu.

V týchto dňoch sa verejný priestor zapĺňa debatou o novele Trestného zákona, ktorá zatiaľ bola prijatá len na úrovni vlády. Na jej platnosť a účinnosť musí byť schválená v parlamente, podpísaná prezidentkou a uverejnená v Zbierke zákonov. Hoci sa ešte nedostala ani k dverám parlamentu, už je zrejmé, že bude vrátená späť. Dôvod? Skrátený legislatívny proces a chýbajúca verejná diskusia. Pani prezidentka vo svojom vyhlásení dala na známosť, že chce vrátiť novelu do Národnej rady a v prípade prelomenia jej práva veta, ohlásila aj podanie na Ústavný súd.

Kedysi pani prezidentka sľúbila, že bude citlivo vnímať a počúvať s porozumením. Tak neviem!

Súčasný drakonický trestný zákon likviduje budúcnosť tých, čo nezvládli žiť podľa pravidiel a neprináša nápravu poškodeným. Vieme to už roky a keď sa to môže zmeniť, povieme „nie“?

Novela trestného zákona nemení len trestné sadzby majetkových a hospodárskych trestných činov (krádeže, sprenevery, podvody, daňové trestné činy a podobne), ale zásadným spôsobom mení filozofiu trestnej politiky. Táto zmena bola skutočne dlho žiadaná, a Slovensko si ju jednoducho zaslúži. Nie len preto, že nás približuje k starým európskym demokraciám, kde krvavé tresty boli už dávno vymenené za nástroje nápravy, ale najmä pre jej profesionálnu prepracovanosť.

Schválená novela nadviazala na pripravovanú novelu, na ktorej pracoval bývalý minister Karas spolu s takmer stovkou odborníkov z prostredia justície, prokuratúry, advokácie a akademickej obce. Prešla rozsiahlou odbornou diskusiou a takmer celým legislatívnym procesom, pretože bola schválená Národnou radou v druhom čítaní. Tak v čom je problém? V niečom „špeciálnom“?

Spoločnosť, ktorá vníma ako primeraný trest basu na desať a viac rokov za bežnú majetkovú trestnú činnosť, nutne musela rezignovať na základné posolstvo trestania, a tým je náprava. Odsúdený po piatich rokoch vo výkone trestu stráca svoje sociálne, pracovné, ekonomické zázemie. Prestáva byť rodičom, pretože blízkosť vzťahu, sa v našich podmienkach vníma len cez možnosť písať listy, telefonovať a raz za čas sa hodinu rozprávať. Takýto človek častokrát prestáva mať motiváciu a najmä schopnosť začleniť sa do riadneho života. Nech sa to zdá akokoľvek paradoxné, pre dlhodobo odsúdeného je jednoduchšie vrátiť sa do basy ako začať znovu a ešte raz bez železných pút na rukách.

Naša tolerancia k dĺžke trestu je skutočne neuveriteľná. Tresty pod desať rokov väzenia za majetkovú trestnú činnosť alebo konzumáciu drog ani nevnímame ako trest. Samozrejme, pokiaľ sa to netýka nás alebo našich blízkych. A že tých blízkych môže byť čertovsky veľa, ukazujú štatistiky. Podľa zverejnených čísel máme takmer najviac väznených ľudí v Európskej únií, tresty sú oveľa dlhšie ako v iných okolitých krajinách, pričom samotný výkon trestu je krutejší a menej humánny ako napríklad v Nemecku alebo Rakúsku.

Napriek tomu pani prezidentka, citlivo a s porozumením, predloženej zmene hovorí nie!

Biely dym

06.05.2025

Odišiel muž, ktorý veril, že láska má byť bez podmienok a Cirkev bez súdov. Pápež František si získal srdcia mnohých, dokonca aj tých, ktorí dávno stratili vieru. No aj jeho skutky milosrdenstva sa stali terčom kritiky. Prečo ľudia tak ťažko prijímajú tých, ktorí milujú priveľmi? Keď Boh poslal na túto zem svojho syna, ľudstvo ho poslalo zbičovaného, s [...]

Som podvodník, pokojne zložte!

18.03.2025

„Potrebujem pomoc. Naozaj som v úplnom bahne a ak mi nepomôžete, tak ja neviem. Babí prosím ťa pošli mi peniaze, som v nemocnici, som na polícií, som na úplnom dne …“ Každý deň sa na nás valí niekoľko varovaní, ktoré nás majú ochrániť pred podobnými útokmi podvodníkov. Ich cieľom je dostať sa k účtu a obrať nás o peniaze. Každý deň sa dočítame [...]

Našim najväčším nepriateľom je vlastný strach

16.03.2025

Strach zo smrti, strach z choroby, strach z rozchodu, strach z väzenia … Určite ste prežili chvíle, keď ste sa báli toho, čo sa stane. Predstavovali ste si čo bude, aká katastrofa môže nastať a ako to zmení váš život. Scenár za scenárom, dlho do noci, niekedy až do rána. Týchto vlastných predstáv ste sa začali tak báť, že bezsenné noci sa stali súčasťou [...]

Alain Berset

Rada Európy vyzvala vlády, aby neoslabovali Európsky dohovor o ľudských právach

24.05.2025 18:25

Keďže čelíme zložitým výzvam dneška, našou úlohou nie je oslabiť dohovor, ale udržať ho silný, apeluje Berset.

medveď, Sučany, medvedia Laba, útok

Muža v Sučanoch napadla medvedica, skončil v nemocnici

24.05.2025 18:10

Situáciu rieši zásahový tím a poľovníci.

NEPOUZ, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Varovanie klimatickej krízy: teploty v Emirátoch lámu rekordy, krajina sa pečie v 51,6 stupňov Celzia

24.05.2025 18:00

V správe, ktorá sa zamerala na šesť krajín vrátane SAE, sa konštatuje, že tento región sa otepľuje takmer dvakrát rýchlejšie ako je celosvetový priemer.

SR polícia Martin prepadnutie sudkyňa ZAX

Dve ministerstvá nakupujú ponožky a termooblečenie za viac ako dva milióny eur

24.05.2025 16:30

Dodávateľ musí oblečenie dodať v rôznych termínoch.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 101051x
Priemerná čítanosť článkov: 2887x

Kategórie