Založ si blog

Podvod, pre chlieb náš každodenný

Na stole leží obálka s modrým pásom. Marek (a mnohí ďalší) so skleneným pohľadom pozerá pred seba a vie, že tento malý zdrap papiera ho oberá o spánok. Naháňa mu strach a v hrdle vyrába zvláštnu guču úzkostí.

Do frasa! Polícia, a je to tu! Kolotoč úverových podvodov sa zastavuje. Musí ísť a vysvetľovať. Odpovedať na otázky, brániť sa. Nekonečná šnúra otázok zamierená na jednu podstatu. Prachy!

Dostavte sa na okresné riaditeľstvo policajného zboru …, číta a zhypnotizovaným pohľadom rozmýšľa, čo im povie: „Nemal som prachy? Nevedel som uživiť svoju rodinu? Nie som schopný ísť robiť von, lebo nechcem odísť od svojej ženy a detí? Super! Určite to pochopia“, pomyslel si Marek a sklonil hlavu hlboko medzi plecia. „Teraz pôjdem, poviem, že všetky tie úvery som sfalšoval, prachy som minul na šeky, poplatky za školu, benzín, hypotéku a dovidenia. Pôjdem si posedieť na niekoľko rokov do basy, kde budem šiť topánky za dva centy na hodinu. Vôbec, koľko za to môžem dostať? Čo bude po mojom výsluchu? To ma hneď zavrú alebo ma pustia domov“? Vír myšlienok bol taký silný, že mal Marek pocit, že asi zošalie. Sedel, pozeral na papier s pečiatkou polície a čítal slová, ktoré nevedel vnímať.

Predstava, že skončí v base a bude vyzerať ako všetci tí, ktorých v putách privádzajú za sprievodu kamier, ho desila.

Všetko sa to začalo keď majiteľ zatvoril reštauráciu. Marek prišiel o prácu. Sedel doma, pozeral v správach ako sa celému Slovensku bieloplášťoví dobrovoľníci špárajú v nose. Po čase sa s  rúškom na tvári snažil zohnať nejakú prácu. Zamestnať sa nebol problém. Všetko fajn, po prvú výplatu. Sedemsto eur na ruku. Vieš kámo, doba je zlá. Ber alebo nechaj tak. Zobral. Sedemsto eur stačilo ledva na poplatky. Elektrina, plyn, kúrenie, hypotéka, električenka … No čo? Lepších sedemsto eur ako nič. Keď sa decká konečne vrátili do školy, žena tiež prišla o prácu. Nie sú tržby. Musíme zatvoriť. A tak sa začala skladačka má dať, dal, kde na strane dal vznikala najskôr medzera, potom diera a nakoniec kráter. „Prosím ťa, mohol by si mi na nejaký čas požičať? Sorry, ja by som rád ale nedá sa. Mohol by si mi požičať? Založ byt! Mohol by si mi požičať, Nie. Mohol by si ….. nieeeeee“.

„Tak čo? Čo do frasa mám urobiť, aby sme neprišli o byt? Úver. Spotrebný. Iný mi pri mojom príjme nikto nedá“. Prvý spotrebný sa spotreboval skôr ako prišiel domov. Ďalší sa zohrial pár dní a ďalší už banka nechcela dať. Tak sa to začalo. Dnes by si najradšej nafackal. Keď prvýkrát zobral do ruky cudzí občiansky a sadal za počítať bilo mu srdce ako po maratóne. Rovnako mu búšilo, keď nabehli na účet peniaze. Ťuk, ťuk, ťuk, enter a bolo. Raz, dvakrát a znovu a znovu a znovu. Začal splácať dlhy, šeky, naplnil nákupný košík a strhával sa zo sna.

Teraz sedí a premieta si celý ten čas. Chodil ráno o piatej do roboty, makal, po šichte vozil syna na lukostreľbu. Dcére vysvetľoval matiku. Trval na tom, aby sa učili jazyky, lebo bez nich sa neuživia. „Musíte ovládať aspoň nemčinu alebo angličtinu, lebo tu sa zoderiete a aj tak nikdy nič nebudete mať“, dookola omieľal, keď sa potomkovia búrili proti disciplíne a povinnostiam. „Toto som dal fakt na frajera. Vzdelané deti s otcom basmanom. Skvelá výbava“, pomyslel si a zhlboka, naozaj zhlboka sa nadýchol. V tejto chvíli skoro presne vedel, ako sa človek cíti, keď k nemu prichádza infarkt. Nechcel mu otvoriť, hoci v kútiku duše by ho aj prijal.

Konečne vstal. Podišiel k zrkadlu a pozrel do tváre muža, ktorému sa zrútil svet. Malé úlomky farebných sklíčok sa sypali cez jeho hlavu, k ramenám. Odporným zvukom mu pripomínali, že práve odhalil svetu najhoršiu podobu svojho JA. Nenávidel sa. Cítil sa tak strašne sám a zároveň tak silno spätý s rodinou. Bol to zvláštny pocit. Rozmýšľal o tom, že celý svoj život prežil v krajine, ktorá má dostatok vody, dobré klimatické podmienky, termálnych prameňov na rozdávanie, veľhory. Slovensko sa chvastá, že je automobilovou veľmocou a aj tak sa tu nevie uživiť. Asi je niečo veľmi zlé.

Chudoba na Slovensku sa šíri rýchlejšie ako korona. Likviduje vzťahy, dôstojnosť a sebaúctu ešte intenzívnejšie ako samotný vírus. Štát svojou trestnou politikou určuje, čo bude a nebude tolerovať a za čo musia byť udelené sankcie aj formou trestu . Zatvárenie ľudí na dlhé roky do väzenia za ich neschopnosť prežiť zo zárobkov alebo dôchodkov, ktorými nevedia pokryť životné náklady, je vinou tých, ktorí namiesto prijímania zákonov dovolenkujú, aby potom v jeden deň dvestotridsaťkrát zdvihli ruku, netušiac za čo. Toto je vina tých, ktorí čas určený na riadenie štátu využívajú na svoje kšefty, leštenie ega a vytváranie zdrojov pre svojich potomkov, najlepšie až do štvrtej generácie. Toto je vina tých, ktorí  kašlú na každého, kto s nádejou pristúpil k urne a vhodeným lístkom povedal: “Prosím ťa, staraj sa o prosperitu tejto krajiny!“. Jednoducho nás klamú, aby sa bohapusto nabalili.

Tak ja len, aby sme vedeli, na koho hrobe máme plakať.

Prečo musí slovenský sudca dobre behať?

26.10.2023

Lebo polícia nemá čas pomáhať a chrániť. Vlastne platí to ešte? Z áut s húkačkami sa tento nápis vytratil. Kde vôbec ešte zostal? Pozrime sa na to spolu! Pozorovali ste niekedy hádku, na konci ktorej vás vyzvala jedna zo strán, aby ste povedali kto má pravdu? A? Ruku na srdce! Ako ste sa v tej chvíli cítili? „Och, dajte mi pokoj! Je to vaša vec, [...]

Vražda Cervanová. Kto odpočíva v pokoji?

17.09.2023

Dvadsaťtisíc dokumentov ukrytých v archíve v Kaniciach otvorilo cestu k hľadaniu pravdy. Šesť odsúdených mužov sa opäť rozhodlo postaviť pred súd a preukázať, že zločin, ktorý im roky ťaží nohy ako železná guľa, nespáchali. Podali návrh na obnovu konania. Dokumentmi z archívu predkladajú písané svedectvo, preukazujúce podmienky [...]

Facka so silou mimoriadnej schôdze Richterovej stupnice

02.07.2023

Sľúbili sme si lásku a rozdali sme si facky. No, vy možno nie, ale Kollár a pani Richterová zjavne áno. Pred desiatimi rokmi vo vile v USA za prítomnosti svedkov. Letelo dieťa, letela facka. Svedkovia sa vrátili do svojich domovov a potom desať rokov ticho. Aspoň o tej facke. Zdá sa, že pani Richterová a pán predseda parlamentu si opäť sľúbili lásku, lebo ako ináč by [...]

osprey lietadlo

Pri Japonsku sa do mora zrútilo americké vojenské lietadlo

29.11.2023 08:29

Blízko ostrova Jakušima na juhozápade Japonska sa v stredu do oceánu zrútil americké armádne lietadlo V-22 Osprey s ôsmimi ľuďmi na palube.

Izrael, Palestína, rukojemníci, Pásmo Gazy

Izrael zadržal po začiatku vojny oveľa viac Palestínčanov, ako ich prepustil za rukojemníkov

29.11.2023 07:45

Izrael dostal zoznam rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, ktorí majú byť prepustení Hamasom.

kwinterova

Šikana sa u nás často bagatelizuje, dospelí zlyhávajú tam, kde by mali ísť príkladom

29.11.2023 07:25

Sociálna pedagogička Katarína Winterová o šikane medzi deťmi, ale aj o tom, čo robiť, aby sa deti dokázali zastať jeden druhého.

Nehoda, ilustračná, sklo

Na Srí Lanke havaroval autobus s českými turistami, traja ľudia sú zranení

29.11.2023 07:12

Na Srí Lanke v stredu ráno havaroval autobus s českými turistami, keď sa na železničnom priecestí zrazil s vlakom.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 47380x
Priemerná čítanosť článkov: 3384x

Kategórie