Založ si blog

Facka so silou mimoriadnej schôdze Richterovej stupnice

Sľúbili sme si lásku a rozdali sme si facky. No, vy možno nie, ale Kollár a pani Richterová zjavne áno. Pred desiatimi rokmi vo vile v USA za prítomnosti svedkov. Letelo dieťa, letela facka. Svedkovia sa vrátili do svojich domovov a potom desať rokov ticho. Aspoň o tej facke. Zdá sa, že pani Richterová a pán predseda parlamentu si opäť sľúbili lásku, lebo ako ináč by došlo k narodeniu ich ďalšieho syna? Dom s bazénom, drahé auto a spoločenské podujatia zdobené týmto párom taktiež svedčia tomu, že idylicky vyzerajúca dvojica nepotrebovala riešiť desať rokov starú minulosť.

Až teraz. Zrazu správa ako hrom. Násilník Kollár čelí odvolávaniu z funkcie, lebo biť ženu sa nepatrí. Bulvár a média sa idú pretrhnúť od kritizovania a odsudzovania násilia a ešte k tomu páchanom na žene. Nech odstúpi! Neodstúpim. Zvolajme mimoriadnu schôdzu parlamentu a okamžite vyšlime Slovensku signál, že takéto maniere trpieť nebudeme.

A tak sa aj stane. Zasadne mimoriadna schôdza, na ktorej rozzúrení rečníci ukážu svoje súcitné srdce a ochranárske cítenie. Všetci svorne odsúdia násilie. Mimovládne organizácie vyzvú na väčšiu ochranu žien a sprísnenie sankcií. Priznám sa, že už dlho som nevidela takú koncentráciu ochrany žien ako v týchto dňoch. Je úžasné vidieť tých silných politikov ako sa za nás bijú. Škoda, že len vtedy keď v podstate o nič nejde a v zapätí sú pripravení  zasadnúť do politickej debaty so ženou, ktorú slovnými útokmi roztrhajú na franforce. Len tak mimochodom. Vybavuje sa vám politická debata žena – muž, v ktorej by sa diskutujúci zachoval voči žene ako gentleman? Aha, rozosmiala som vás. Tak aké násilie to vlastne títo ctihodní politici v kravatách odsudzujú?

Načo poslúži mimoriadna schôdza a čo sa ňou zmení? Či Kollára odvolajú alebo neodvolajú je úplne jedno. Parlament už zasadať do volieb nebude a slávnostné ukončenie schôdze v septembri či urobí Kollár alebo niekto iný má rovnaký význam ako oprava schodov v dome bez strechy, so spadnutou stenou.

Signál pre voličov? Pre voličky strany Sme rodina je celá fackovacia akcia o tom, že chudák Kollár. Platí tritisíc výživné, daruje dom s bazénom, auto, drahé dovolenky a ešte sa jej nepáči. Jeho voliči ho budú voliť s fackou alebo bez facky. Tým ostatným je to zase úplne fuk.

Parlament ukončil svoju poslednú schôdzu a hodil do koša desiatky návrhov zákonov. Nebol čas ani chuť na ich schvaľovanie, hoci na niektoré z nich sa výslovne čakalo. Napríklad Trestný zákon. Ten prešiel dokonca druhým čítaním, stačilo schváliť ho v treťom a uverejniť v Zbierke zákonov. Na jeho novele pracovalo vyše sto odborníkov z právnického prostredia. Ich práca ostala ležať v zásuvke úradníkov a je vysoko pravdepodobné, že nikdy neuzrie svetlo sveta. Čas, energia, um ani odhodlanie týchto ľudí nebolo dostatočným stimulom preto, aby si parlament našiel čas a pustil novelu do sveta.

Rovnako tak cena potravín, inflácia, zastavený trh s realitami, alarmujúci stav železníc, to je len letmý výpočet toho, na čo sme čakali a čo sme potrebovali riešiť. Už nič. Už sa nevyrieši nič, len tá facka. Pretože to je iná káva. Tá facka ma takú silu, že je schopná zvolať mimoriadnu schôdzu a prenášať drísty predstierajúce politický a celospoločenský záujem do všetkých médií. Opäť nám niekto otočil hlavu a nasmeroval náš pohľad do prázdna. Podstata zostala zakrytá, možno práve preto, že títo odhodlaní bojovníci proti násiliu, ju nie sú schopní riešiť.

Sila zemetrasenia sa udáva v Richterovej stupnici. Sila tohto zemetrasenia zostane nula.

Vražda Cervanová. Kto odpočíva v pokoji?

17.09.2023

Dvadsaťtisíc dokumentov ukrytých v archíve v Kaniciach otvorilo cestu k hľadaniu pravdy. Šesť odsúdených mužov sa opäť rozhodlo postaviť pred súd a preukázať, že zločin, ktorý im roky ťaží nohy ako železná guľa, nespáchali. Podali návrh na obnovu konania. Dokumentmi z archívu predkladajú písané svedectvo, preukazujúce podmienky [...]

Krvavé oči to nevyriešia

07.05.2023

Je päťsto euro dosť? Záleží či kupujeme alebo predávame. Je osem rokov basy dosť? Záleží či sme poškodený alebo obvinený. Aj vy si myslíte, že dlhý pobyt za mrežami je zárukou nápravy páchateľa? Desať rokov. Premietnite si, čo všetko sa vo vašom živote udialo! Niektorí ste možno chodili do piatej C a niektorí ste práve dostali prvý bozk. Tam, nie je [...]

Rozhovor so Smrťou

19.03.2023

Sedíme na lavičke. Tak trochu tvárou v tvár, tak trochu inkognito. Rozkvitajú stromy a prebúdzajú sa včely. „Čo tu chceš?“ Opýtala som sa jej. „Nič. Dívam sa a strážim všetko čo si prežila.“ „Prečo?“ „Lebo mi to patrí.“ „Čo ti patrí?“ „Tvoj prežitý čas“. „Berieš si môj čas?“ „Jasné. Každý deň, každú tvoju hodinu [...]

pivnica, zasyp, veľká bara

Pri prácach v pivnici vinárstva prišiel o život jeden človek

21.09.2023 10:22

Podľa doterajších informácií boli zasypaní celkovo štyria ľudia.

nehoda, auto na streche

Dôchodca prevrátil auto na strechu, v dychu mal 2,38 promile alkoholu

21.09.2023 10:12

Pri nehode utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali jednorazové ošetrenie.

ťažba dreva, lesy,

Aj 30-krát za deň. Lesník mesiace fiktívne „tankoval“, odhalili ho

21.09.2023 09:19

Od výkonu práce bola pumpa vzdialená pritom len 15 kilometrov.

Dánsko, islam, nikáb

Švajčiarski poslanci schválil zákaz zahaľovania na verejnosti, hrozia pokuty

21.09.2023 08:59

Zákaz sa vzťahuje aj na masky či šatky na tvárach demonštrantov na verejných priestranstvách. Existujú však aj výnimky.

Jitka Johana Hasíková

Som zvedavá a viem sa podeliť o všetko, čo stojí za reč.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 44437x
Priemerná čítanosť článkov: 3418x

Kategórie